Mutfak Tıkanıklığı Çözüm Yolları

  1-Tıkanan Lavabo Nasıl İşlem Yapmalıyız ?

  Her zamanki gibi yemekten sonra bulaşıkları yıkamaya başladınız. Bulaşıkları ovalamaya ve durulama yaparken suyun lavabodan boşalmadığını fark ettiniz. Deterjanlı suyun yavaş gittiğini ve mutfak giderinden suyun gitmediğini gördükten sonra lavabo giderinin tahliyesinin açıklığını engelleyen herhangi bir şey olup olmadığını kontrol edildikten sonra bulaşıkları yıkamaya devam ettikçe, drenaj sadece yavaşlıyor Elinizde tıkalı bir lavabo olduğundan, yemek sonrası temizliğim daha zor bir hal almak üzereydi.

  Tıkanan mutfak gider sıkıntısını yaşayan tek kişi siz değilsiniz emin olabilirsiniz. Tıkanmış mutfak lavaboları, ev sahiplerini rahatsız eden en yaygın tıkanıklık sorunları arasındadır, çünkü büyük ölçüde gıda artıkları ve sabun artıkları, sorunsuz tahliye için kabuslardır. Neyse ki, tıkanmış giderler aynı zamanda evde kendi başınıza yapabileceğiniz en kolay onarımlardan biridir. Ancak kolları sıvayıp kendin yap ruhuna girmeden önce, sizi yanlış yola sevk edebilecek tesisat efsanelerinin farkında olduğunuzdan emin olun. Örneğin, mutfak lavabosu söz konusu olduğunda, kostik ve diğer kimyasal bazlı gider temizleyicilerin tamir edilmesi kolay olduğunu düşünmeyin. Başlangıçta tıkanıklık giderilmiş gibi görünse bile, kimyasallar bazen sisteminize daha fazla zarar verebilir. Ayrıca, inatçı tıkanıklıklardan kaynaklanan geri sıçrama cildinize ve gözlerinize ciddi şekilde zarar verebilir. Bu felaketleri diğer tıkanıklık giderme yöntemleriyle önleyebilirsiniz; bazıları yaygın ev eşyalarını kullanır ve diğerleri basit piston veya tesisatçının yılan hareketi gerektirir. Henüz tesisatçıyı arama! Bir mutfak lavabosunun tıkanıklığı açmak için bu altı yöntemden birini kullanarak sorunu kendiniz çözebilmeniz için iyi bir şans var: .

İzmit Tıkanık Açma
İzmit Tıkanık Açma

1- Lavabonun altındaki boru kontrol edilmelidir.

2-Doğal yöntemlerle açmayı deneyiniz. (limon tuzu, karbonat, sirke ve sıcak su)

3-Susta teli ile açmayı deneyin. 

4-Kimyasallarla açma işlemi (Lavabo açıcı, kostik) bu malzemeleri kullanırken dikkat edilmesi gerekir kendinize zarar vermeyin insan vücuduna zarar verir.

5-Bu işlemlerle açılmıyorsa bizimle iletişime geçebilirsiniz

Mutfak borusuna çay tortusu dökülmesi durumunda gider borusunun dirseklerine takılarak tıkanmaya sebebiyet verebilir

1. Kaynar suyla tıkanıklığı açma

Saç, yağ, sabun artıkları ve diğer kalıntılar giderinize biriktiğinde, tıkanıklığı gevşetmek için borularınızın tek ihtiyacı olan kaynar su olabilir. Bu en basit çözümdür, yani bir lavabo tıkanıklığını açmaya çalışırken ilk hareketiniz bu olmalıdır.

1-2-3 kadar kolay, işte izlenecek adımlar:

Yarım kova suyu ocakta kaynatın veya suyu ısıtmak için bir su ısıtıcısı kullanın.
Kaynar suyu doğrudan tahliye deliğine dökün.
Suyun sabit bir şekilde akıp akmadığını görmek için musluğu açın. Hala yavaşça boşalıyorsa veya lavaboda duruyorsa, işlemi tekrarlayın.
Önemli not: Kaynayan su plastiği eritebileceği veya plastiğe zarar verebileceği için gideriniz PVC borulara takılıysa bu yöntemi denemeyin.

İkinci denemeden sonra kaynayan su tıkanıklığı gidermezse, başka bir yönteme geçme zamanı gelmiştir. Ne yazık ki, basit kaynar su yaklaşımı için çok inatçı bir lavabo tıkanıklığınız var.

2. Lavabo pompası yardımı ile tıkanık açma

Mutfak gideri açma işleminde sıcak su işe yaramadıysa   lavabo pompasını çıkarmanın zamanı geldi. Ancak aklınızda bulundurun: Elinizde düz tabanlı bir pompa kullanmanızı öneririm. Lavabo pompanız hazır durumdayken şu adımları izleyin: Lavaboyu yaklaşık yarısına kadar sıcak suyla doldurun ve giderin etrafında bir sızdırmazlık oluşturun.Lavabo pompasını giderin üzerine yerleştirin ve birkaç kez hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı pompalamaya başlayın. Lavabo pompasını çıkarın ve suyun tahliye olup olmadığını görmek için bekleyin. Su serbestçe akana kadar işlemi tekrarlayın. Lavabo, birden fazla daldırma denemesinden sonra hala düzgün bir şekilde boşalmıyorsa. Farklı bir yöntem deneme zamanı.

3. Kabartma tozu ve sirke ile tıkanık açma

Bu yaklaşım, tıkanmış giderlerde kimyasal gider temizleyiciler kullanmaya doğal bir alternatiftir. Size kolaylık sağlamak için, kabartma tozu ve sirke de muhtemelen mutfağınızda bulunan yaygın ev eşyalarıdır. Karışımın sihrini göstermesine izin vermek için şu adımları izleyin: Lavabodaki biriken suyu bir bardak yardımı ile kovaya  alın. Gerekirse kabartma tozu boşaltmak için bir kaşık kullanarak bir bardak kabartma tozu boşaltın. Boşaltma açıklığından aşağı bir bardak beyaz sirke dökün. Açıklığı kapatmak için gidere bir tıpa veya kapak yerleştirin. Karışımı 15 dakika bekletin. Kapağı çıkarın ve sıcak musluk suyunu giderden aşağı akıtın. Daha yoğun tıkanıklıkları kırmak için kaynar su kullanın. Her tıkanıklık açma yönteminde olduğu gibi bu doğal alternatifte de %100 başarı oranı yoktur. Ancak, adımları tamamladıktan sonra tıkanıklıkta ilerleme kaydediyor gibi görünüyorsanız, tıkanıklığı iki katına çıkarmak için işlemi tekrarlayın.

4. Tesisatçının susta teli tıkanık açma

Mutfak tıkanıklığı için, tıkanıklıkla savaşmak için bir tesisatçı susta telinin gücüne ihtiyaç duyacaktır. Susta teli, mutfak gidere ulaşan sarmal bir spiral bir özelliğe sahiptir. Susta teli bir engele çarptığında, kolu çevirerek çöpü yerinden çıkarabilir ve giderden çekebilirsiniz. Bir tesisatçı susta teliniz   yoksa tel elbise askısıyla derme çatma bir susta teli oluşturabilirsiniz. Askıyı uzun bir tel parçasına sarmak için basitçe bir karga burun kullanın. Kancalı ucu tutun, çünkü bu, enkazı tutmak için kullanacağınız şey. Gerekirse, kancanın açısını, tahliye açıklığından kolayca geçebilmesi için pense kullanarak ayarlayabilirsiniz. Hangi aleti kullanıyor olursanız olun, her seferinde birkaç metre ilerletmeniz yeterlidir. Tıkanmayı yanlışlıkla borunun aşağısına doğru itebileceğiniz için çok sert itmemeye çalışın. Aletinizin ucunun bir engele çarptığını hissettiğinizde, onu asın ve pisliği kanaldan yukarı doğru çekin. Tıkanmanın gittiğinden emin olana kadar bunu yapmaya devam edin. Tıkalı mutfak giderinizin açıldığını görmek için gidere sıcak su akıtın.

Mutfak Borusu Tıkanma Sebebi?

Mutfak borusunun tıkanmasının sebebi dökülen katı maddeler ve yağ kalıntıları aslında yanlış bilinen borunun içindeki yağların yemek yağı olduğu sanılıyor borunun içindeki yağlar kimyasal yağlardır (kimyasal temizleyiciler, sabunlar, makine deterjanları hepsi yağdan oluşur) bu olayında asıl en etkili yöntemi sıcak su yöntemidir.

Mutfak Borusu Tıkanınca Yapılması Gerekenler?

1- Lavabonun altındaki boru kontrol edilmelidir.

2-Doğal yöntemlerle açmayı deneyiniz. (limon tuzu, karbonat, sirke ve sıcak su)

3-Susta teli ile açmayı deneyin. 

4-Kimyasallarla açma işlemi (Lavabo açıcı, kostik) bu malzemeleri kullanırken dikkat edilmesi gerekir kendinize zarar vermeyin insan vücuduna zarar verir.

5-Bu işlemlerle açılmıyorsa bizimle iletişime geçebilirsiniz

 

Sıkça Sorulan Sorular ?

Mutfak lavabo giderine bir bardak taze kabartma tozu ve ardından bir bardak beyaz sirke dökün. Tahliye açıklığının üzerine lastik bir tıpa veya başka bir lavabo deliği kapağı yerleştirin. Sirke ve karbonatın giderinizi açması için 15 dakika bekleyin, ardından gider kapağını çıkarın ve tıkanıklığı gidermek için giderden aşağı sıcak musluk suyu akıtın.

Mutfak borusuna çay tortusu dökülmesi durumunda gider borusunun dirseklerine takılarak tıkanmaya sebebiyet verebilir

Bu Yazıyı Nasıl Buldunuz?

Oylama için Yıldıza Tıklayın

Otalama Oy 5 / 5. Oy sayısı: 22

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.